Hotel 1231 Toruń
  • TripAdvisor

Rezerwacja online

Oferta specjalna

Szanowni Państwo poniżej przedstawiamy Państwu krótką historię naszego zabytkowego obiektu oraz wytłumaczenie cóż takiego oznacza nazwa ”1231”.

Historię o tym, że w 1226 roku Konrad Mazowiecki sprowadził za ziemie polskie Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Krzyżaków słyszało chyba każde dziecko. Niewielu jednak wie, że oddział krzyżacki, który wówczas przybył, aby zasiedlić pustoszoną przez Prusów ziemię chełmińską, liczył zaledwie dwóch rycerzy! W roku 1230 dołączyło do nich pięciu kolegów pod dowództwem Hermanna von Balka. W lipcu lub sierpniu tegoż roku osiedlili się oni w otrzymanym od Konrada gródku na lewym brzegu Wisły, który nazwali Vogelsang - Ptasi Śpiew. Jednak już w roku następnym (1231 r.) przeprawili się i swój skromny dobytek na prawy brzeg rzeki (obecny Stary Toruń), gdzie zorganizowali niewielki przyczółek, którego strategiczny element stanowił prawdopodobnie ogromny dąb zastępujący wieżę. Z tego właśnie faktu osiedlenia się pierwszych krzyżaków na terenach pobliskich Toruniowi zaczerpnął swoją nazwę Hotel 1231.

Toruń w 1233 roku otrzymał prawa miejskie, była to już wtedy tętniąca od dawna życiem słowiańska osada, którą zawładnęli Krzyżacy. To właśnie rycerze Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny byli pomysłodawcami oraz budowniczymi toruńskiego Zamku, którego budowa osiągnęła znaczne zaawansowanie w latach 1275 – 1300. Budynek Hotelu 1231 znajduje się w zespole budynków dawnego Młyna umiejscowiony jest w międzymurzu i stanowi część historycznej zabudowy gotyckiego Zamku Krzyżackiego.

Współcześnie obiekt poza XIII – wieczną ścianą wschodnią pochodzi zasadniczo z ok. 1863 r. Wtedy też najprawdopodobniej nastąpił podział wielkiego młyna na część młyńską i część mieszkalną.

W czasie swojej długiej historii wielki młyn wielokrotnie zmieniał swoje funkcje, był piekarnią, magazynem, a w 1907 r. został zaadoptowany na kamienicę czynszową i w tej formie przetrwał do czasów współczesnych. W 2005 roku budynek został wykupiony pod inwestycję hotelowo-gastronomiczną i po przeprowadzeniu procesu przebudowy został otwarty w lipcu 2008 r.